Скрыть объявление
infoclub

Самая большая база в Рунете. Более 23 000 курсов ! Присоединяйся :)

Быстрая регистрация

Быстрый старт-2 по грамматике английского языка для продолжающих

Тема в разделе "Иностранные языки", создана пользователем Vitaliy90, 10 июл 2014.

1. Быстрый старт-2 по грамматике английского языка для продолжающих
    Автор тренингов

Меня зовут Диана Семёнычева. Я коуч, автор и ведущая тренингов по английскому языку. Я обучаю только на живых, интересных, вдохновляющих материалах носителей языка. Со мной вы окунетесь в РЕАЛЬНЫЙ английский язык, английскую речь, а не в учебные пособия.Мои клиенты и ученики СТАБИЛЬНО получают РЕЗУЛЬТАТЫ при условии регулярных занятий.

Темы, которые подробно разбираются в курсе

Порядок слов в предложении | Present Simple | Adverbs of Frequency
    Present Continuous | Present Simple vs. Present Continuous
    Present Simple or Present Continuous | Subject and Object Pronouns | Reflexive Pronouns
    Have got / Has got or to have | Imperative | Past Simple: was/were | Past Simple and Irregular Verbs
    Past Continuous | Past Simple vs. Past Continuous | Used to
    Present Perfect
    Present Perfect (part 2) | Present Perfect Continuous | Present Perfect Continuous vs. Present Continuous | Present Perfect Simple vs. Present Perfect Continuous
    Present Perfect vs. Past Simple | Past Perfect | Past Perfect Continuous | Tense Contrasts
    Present Continuous as Future | Present Simple for the Future | To be going to do smth. | Present Continuous as Future vs. To be going to do smth. | Some expressions referring to the future (to be to, to be about to, to be due to, etc.)
    Future Simple (will/shall) | Future Simple vs. To be going to do smth. | Future Continuous | Future Perfect Simple and Continuous | Present tense: when, until, as soon as | Review of the Future
    Modal Verbs | Can/could | To be able to | May/might | Must | Have to
    Modal Verbs: should | Ought to | Had better | Conditionals | Zero Conditional | First Conditional | Second Conditional | Third Conditional
    Passive verb forms | Special Passive Structures | Have/get something done | Directed and Reported Speech

2. Мне очень понравилась сама простая идея того, что нужно изучать запись материала носителя языка до полного понимания, т.е. метод в целом.

Загрузка...